Nyhetsbrev
Nyhetsbrev om tidsaktuelle nyheter og artikler innen entreprise. Våre nyhetsbrev sendes ut p.t. én gang i måneden, og du kan når som helst melde deg av vårt nyhetsbrev.
Av: Codex Advokat
Dato: 10.02.22
Gratis huskeliste: Dette er 10 feil som skulle vært unngått i byggeprosjekter.
20.04.22
ArtikkelRåvaresituasjonen for byggebransjen er utfordrende. Allerede i 2021 var det en markant vekst i prisen på tømmer og trevarer. Krigen i Ukraina har medvirket til ytterligere press i markedet og økning i prisene. Krigen skaper også problemer knyttet til leveranse og tilgang på stål.
05.01.22
ArtikkelStans eller forsinkelser hos underentreprenøren kan få store økonomiske konsekvenser for hovedentreprenøren, selv om denne ikke er skyld i forsinkelsen. Da kan intervensjon være et hensiktsmessig tiltak.
01.11.21
ArtikkelI en NS-kontrakt har sideordnede underentreprenører seg imellom ingen kontraktsforpliktelse for sine leveranser. Dersom byggherre og total-hovedentreprenør ser behov for å plassere kontraktsrisikoen på de ulike underentreprenører må dette avtales særskilt. Dette kan enten utformes i særskilte klausuler i selve kontrakten eventuelt regulert i egen solidaritetsavtale.